Blog
Narymunt
Jarosław Narymunt Rożyński
Jarosław Narymunt Rożyński Jarosław Narymunt Rożyński
6 obserwujących 157 notek 105978 odsłon
Jarosław Narymunt Rożyński, 7 grudnia 2016 r.

Rewolucja kwantowa w Chinach

729 9 0 A A A
Jarosław Narymunt Rożyński - Rewolucja kwantowa w Chinach
Jarosław Narymunt Rożyński - Rewolucja kwantowa w Chinach

Po ponad 3 latach prac udało się uruchomić największą na świecie kwantową linię telekomunikacyjną. Wykorzystuje ona zjawisko splątania kwantowego, co oznacza znacznie większe bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wyraźnie widać, że państwo środka zaczyna "uciekać w przód" ze swoimi technologiami IT.

Linia komunikacji łączy Hefei, Anhui, i Szanghaj. Kolejnym punktem łączącym będzie oczywiście Pekin. Wyraźnie widać, że powstaje coś na wzór sieci szkieletowej, a sam proces przypomina początki Internetu.

Czy czeka nas zatem nowa rewolucja informatyczna w Azji i Europie ? Czy chińska sieć kwantowa zastąpi infrastrukturę stworzoną przez amerykańską agencję DARPA ?

Komunikacja kwantowa jest nieporównywalnie bardziej bezpieczna niż transmisja w Internecie. Wykorzystywane jest do tego zjawisko splątania kwantowego fotonu. Nie ma możliwości przechwycenia transmisji bez jej zakłócenia. Każda próba odczytu informacji wpływa na samą informację i powoduje jej bezpowrotne zniszczenie. Oznacza to w skrócie, że żadna nieautoryzowana jednostka nie będzie mogła przechwycić informacji.

To kolejny krok i nie pierwszy sukces Chin w tym zakresie. W sierpniu tego roku Chiny wystrzeliły pierwszego na świecie satelitę do telekomunikacji kwantowej. Z całą pewnością nie będzie to jedyny satelita kwantowy umieszczony na orbicie. Zostanie on połączony z ziemską linią komunikacyjną, co pozwoli na bezpieczną wymianę informacji między ziemią a przestrzenią kosmiczną.

Podsumowując, można stwierdzić jednoznacznie, że kwestią czasu jest pojawienie się ziemskich odbiorników na terenie całego globu i dalsze spinanie infrastruktury. Jest to niesamowity projekt, gdyż rzuca wyzwanie praktycznie całemu obecnemu rynkowi IT i już za kilka lat może okazać się, że centrum grawitacyjnym teleinformatyki będzie nie Google czy inne amerykańskie korporacje, ale Chiny wraz ze swoim potencjałem i kapitałem.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ojciec, patriota, przedsiębiorca. Zawodowo od lat związany z informatyką i nowoczesnymi technologiami. Więcej informacji pod adresem : www.prezydent.org.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • ... i jeszcze jedno - skoro to takie proste i oczywiste, to nie można było tego napisać...
  • Ale jak nie może powiadomić, skoro mamy domniemanie doręczenia ? :) No i druga kwestia......
  • W punkcie 1 przeczy Pan sobie w tym samym zdaniu. W punkcie 2 dał Pan odpowiedzi na zadane w...

Tagi

Tematy w dziale Technologie